aktualni-zmeny-v-souvislosti-covid-19
  • Koronavirus
  • novinky

Aktuální změny v souvislosti COVID 19

V souvislosti s opatřeními kvůli koronaviru se často mění situace ohledně toho, co vlastně můžeme a nemůžeme dělat. K úternímu dni bylo odsouhlaseno pár zásadních změn. Pojďme se podívat na to, které.

Prodloužení nouzového stavu

Dne 7. dubna 2020 schválila Poslanecká sněmovna prodloužení nouzového stavu, který byl vyhlášen dne 12. března 2020. Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše pořád trvají podmínky pro trvání nouzového stavu a je to tedy v zájmu každého obyvatele. Omezení dle premiéra potrvají tak dlouho, jak bude nutné.

Nošení roušek při aktivitách v přírodě

Chystáte se jet na výlet na kole, na rodinnou procházku do přírody nebo vás počasí láká k různým sportovním aktivitám? Máme pro vás dobrou zprávu. Při pobytu v lese či v přírodě, jízdě na kole mimo místa, kde se vyskytuje více lidí, nemusíte mít nasazenou roušku. Ale pozor, pokud tyto aktivity plánujete ve městech nebo na místech s větší koncentrací osob, roušku musíte mít nadále nasazenou při jakékoliv činnosti.

Otevření některých venkovních sportovišť

Vicepremiér Karel Havlíček se nechal slyšet, že se mohou otevřít některá sportoviště. Sportoviště musí být venkovního charakteru a nesmí se používat společné sprchy, uzavřené společné prostory ani šatny. O otevření vnitřních sportovišť vláda prozatím jedná. Kam tedy můžete tedy vyrazit? Otevřeny mohou být například tenisové kurty, cyklostezky, parky a zkrátka vše, kde můžete sportovat a pobývat ve venkovních prostorech. Nadále musíte dodržovat opatření, které platí doposud, jako odstup dvou metrů od ostatních osob, sportovat společně maximálně ve dvou. Toto neplatí mezi členy domácnosti.

Otevření dalších obchodů a služeb pro občany

K úternímu dni dostaly zelenou také sběrné dvory, kompostárny a sběrny surovin. Lidé tedy mohou znovu využít služeb těchto organizací.

Ve čtvrtek dne 9. dubna 2020 si budeme moci také dojít nově nakoupit do různých železářství, stavebnin, hobbymarketů, prodejen jízdních kol a také si budeme moci nechat kolo spravit v cykloservisech. Nadále však platí přísné podmínky týkající se hygienických opatření, jako jsou dodržování minimálně dvou metrů rozestupu mezi zákazníky, obsluhovat v rukavicích či umístit dezinfekční prostředky.

Zmírnění zákazu vycestování

Od úterý 14. dubna 2020 se zmírní podmínky pro vycestování v souvislosti s COVID 19, kdy v současnosti lidé nemohou vycestovat vůbec (kromě pendlerů či osob, které mají udělenou výjimku), budou moci lidé, kteří prokážou, že jejich cesta do zahraničí je z pracovních nebo soukromých důvodu nezbytná. Po návratu z ciziny budou muset projít povinnou karanténou a kontrolou zdravotního stavu.

Zdroje: Ministerstvo průmyslu a obchodu (mpo.cz), Vláda České republiky (vláda.cz)