jak-se-siri-koronavirus
  • Koronavirus
  • šíření

Jak se šíří koronavirus

Kapénková infekce, čili šíření infekcí vzduchem, a to za pomoci jemných kapének například slin. Když si tedy kýchneme, nezakryjeme si ústa kapesníkem, už takovou infekci můžeme lehce roznášet. Tyto kapénky se mohou přenášet úplně snadno také pouze tím, když mluvíme s druhým člověkem. Dosah může být až osm metrů a je dokázané, že zdrojem kapének může být i samotné dýchání. Mezi takové kapénkové infekce se řadí také COVID-19. Proto je důležité dodržovat všechna ochranná opatření.

Zakrývejte si ústa i nos!

Vyhlášení povinného nošení roušek, respirátorů nebo alespoň šátků, které musí zakrývat ústa i nos bylo rozhodně oprávněné. K tomu, aby se zabránilo roznášení kapénkové infekce, je toto opatření zkrátka nutné. Mít celý den v zaměstnání zakrytý obličej není vůbec nic příjemného, špatně se dýchá, je v tom teplo a lidem s brýlemi se zamlžují. Avšak tyto fakty musíme vydržet, je to první a ten nejdůležitější krok k tomu, aby se dál koronavirus nešířil.

V tomto směru bohužel nastal velký problém, a to nedostatek roušek a respirátorů. Obyčejní lidé se k těmto přípravkům skoro nedostanou a velký nedostatek je i pro zdravotníky, kteří by je měli mít především.

Naštěstí jsou Češi národem kutilů a tvořivých lidí. Lidé si roušky šijí sami doma. Navíc se snaží pomáhat i druhým a spousta roušek je ušita právě pro zdravotníky, kteří jsou v první linii. Ušít roušku zvládne opravdu každý, i naprostý laik. Kdo má možnost, určitě by se měl zapojit.

Pokud nevíte jak na to, zde přinášíme krátký návod, jak si pokrývku úst vyrobit. Co budeme na výrobu domácí roušky potřebovat?

Nároky na potřeby nejsou nijak dramatické, postačí nám kousek látky (měla by to být 100% bavlna z důvodu další dezinfekce, jiné látky dezinfekční proces nepřežijí), niť, špendlíky, nůžky, gumičky, žehličku, jehlu a kdo má doma šicí stroj, nebojte se ho použít, ušetří to spoustu práce a především času.
Postup: Nejprve si nastříháme dva čtverce o velikosti 20x20cm. Přiložíme je lícem k sobě a obšijeme. Necháme si posledních pár cm volných, aby šla látka otočit. Poté došijeme zbytek. Následně pěkně zažehlíme, aby se nám s tím dobře pracovalo. Roušku přeskládáme, zašpendlíme a zažehlíme. Překlady přešijeme a našijeme gumičky. Kdo je zdatnější, může si nechat tunýlky na stranách a vložit šňůrky přímo do roušky.

Především nezapomínejte látkové roušky po každém nošení dezinfikovat! Není nutné pouštět pro pár roušek pračku. Postačí, když je vyvaříte v hrnci a následně vyžehlíte.

Důkladně si umývejte ruce!

Důkladně si umývejte ruce!


Hygiena je základ prevence. Pokaždé, když opustíte domov, umývejte si důkladně ruce mýdlem a vodou a nedotýkejte se zbytečně obličeje. Dále se doporučuje používat dezinfekční přípravky. Pokud máte možnost, používejte jednorázové latexové rukavice. Tyto rukavice po každém použití vyhoďte do koše.

Koronavirus je schopný přežít na vhodném povrchu až 28 dní, proto čistěte a dezinfikujte často používané předměty. Kliky u dveří, volant u auta včetně palubové desky. Výsledky vědců ukázaly, že například na mědi COVID-19 vydrží čtyři hodiny, 24 hodin na kartonu a až tři dny na umělé hmotě nebo nerezové oceli.

Existují jiné prevence?

V současnosti je velmi dobré taktéž posílit svůj imunitní systém. Zaměřte se na stravování. Doporučuje se konzumovat například protizánětlivé potraviny, jako je ovoce, zelenina. Snažte se omezit stres a věnujte dostatek času spánku. Svoji stravu můžete doplnit také různými doplňky stravy a vitamíny.

Významnou podporou imunity jsou omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Konzumujte proto více ryb. Doplnit stravu můžete také o vitamín C. Přírodní zdroj vitamínu C nalezneme v černém bezu, šípkové růži, citrusových plodech a v dalším ovoci či zelenině.

Pro nadšence do bylinek se doporučují především v souvislosti s koronavirem kořen hořce a kořen lékořice. Mezi další byliny vhodné k podpoře imunity patří: Rakytník řešetlákový, Šišák bajkalský a ženšenové přípravky.

Naopak se vyvarujte potravinám, které obsahují velké množství cukru, soli, nasycených tuků a nadbytku masných výrobků.

S použitím roušky choďte pravidelně na vzduch (pokud nejste v karanténě). V případě, že se necítíte dobře, zůstaňte raději doma a neriskujte zdraví svoje, ale i svého okolí.

Zdroje: Wikipedie (cs.wikipedia.org), ČT 24 (ct24.ceskatelevize.cz), Státní zdravotní ústav (szu.cz), Ministerstvo zdravotnictví České republiky (mzcr.cz)