koronavirus-a-tehotenstvi
  • Koronavirus
  • Těhotenství

Koronavirus a těhotenství

I když nebyl zaznamenán žádný případ, kdy by byla těhotná žena ohrožena na životě koronavirem, je zapotřebí, aby ženy, které čekají potomka, byly určitě opatrnější více než kdy jindy. Platí pro ně stejná opatření, jako pro ostatní občany, ale pro nastávající matku je nejvíce důležitý především psychický klid.

Přenos koronavirusu z matky na plod. Je nutné se obávat?

Vzhledem k tomu, že není dostatek informací k tématu těhotné ženy nakažené koronaviem, odborníci tedy nemohou dělat žádné závěry. To je pro nastávající maminky rozhodně velmi optimistická zpráva, jelikož z toho plyne, že se jen opravdu malé množství těhotných žen vůbec nakazilo. V současnosti nemají lékaři žádné důkazy o tom, že by se koronavirus v těhotenství přenesl dokonce přímo na dítě.

V této souvislosti hovoří pouze jeden případ, kdy žena z Wu-chanu, u které byl pozitivní test na koronavirus, porodila dítě, které bylo následně na virus testováno a bohužel byl výsledek testu pozitivní. Lékaři se však domnívají a přiklání se k variantě, že se dítě nakazilo až následně, tedy po porodu přímo v nemocnici. Čínští vědci dále testovali devět narozených miminek, kdy byl u jejich matky diagnostikován virus pozitivně a ani u jednoho z dětí se nákaza nepotvrdila.

Vědci se nadále s touto souvislostí zabývali otázkou, zda může koronavirus ovlivnit v těhotenství plod. Opět nemohou toto tvrzení vyvrátit ani potvrdit, protože epidemie netrvá natolik dlouho, aby mohli shromáždit dostatek informací, ale prozatím je tato otázka spíše na pozitivní straně.

Nicméně se za tuto dobu nepotvrdil jediný případ, kdy by nakažená matka například potratila nebo u ní nastaly jiné komplikace, než které se mohou přihodit i zcela zdravé rodičce, proto není důvod k panice.

Ochrana matky před koronavirem

Jak již bylo zmíněno, těhotné ženy by se měli chránit tak, jako každý z nás. Nejsou nákazou ohroženy více, než ženy, které těhotné nejsou. Měli by dbát na svoji psychickou pohodu a mít na paměti, že zůstat duševně v pořádku, hraje velkou roli.

Ženám je doporučeno určitě nenavštěvovat lékaře ve zbytečných případech, a pokud takovou návštěvu plánujete, určitě svého lékaře nejprve telefonicky kontaktujte. Dbát na zvýšenou a především důkladnou hygienu.

Nosit respirátor nebo roušku a zbytečně se nezdržovat v místech, kde je zvýšená koncentrace lidí. Pokud můžete, raději o nákup a obstarání životně nezbytných věcí, požádejte svého manžela či někoho z rodiny.

Když se blíží porod

Když se blíží porod

Blíží se vám termín porodu? Určitě se vám bude hodit pár informací, které je nutné v současnosti vědět.

Jsem v karanténě a nutně potřebuji na kontrolu či dokonce budu rodit, jak se mám zachovat? V první řadě zavolejte do zdravotnického zařízení, do kterého se chystáte. Lékaři nebo tamní personál vám jistě poradí, jak dále postupovat. Kontaktovat můžete také rovnou linku 112. Důležité je, dopravit se do porodnického zařízení vlastním dopravním prostředkem, mít respirátor nebo roušku a předtím, než vstoupíte do zdravotnického zařízení, musíte toto zařízení opět telefonicky kontaktovat, aby se personál mohl přizpůsobit a zamezilo se šíření nákazy do okolí.

Může být otec přítomný u porodu?

Bohužel v tento čas, nesmí být otec dítěte fyzicky přítomen u porodu. Výjimku mají pouze ženy, které mají nějaké znevýhodnění. V některých porodnicích nesmí dokonce otec ani do přímého styku s narozeným dítětem. Tuto informaci si předem ověřte na příslušném zdravotnickém zařízení, do kterého se chystáte, buď telefonicky nebo na internetových stránkách.

Spousta rodičů v souvislosti s tímto opatřením vyslovila nesouhlas. Je jisté, že to je určitá komplikace, ale mějte na paměti, že jde především o zdraví vašeho dítěte i rodící ženy.

Musím mít u porodu nasazenou roušku?

Ve většině porodnic opravdu roušku během porodu mít musíte. Toto opatření bylo zavedeno z důvodu toho, že v některých zařízeních jsou prostory pro porod odděleny pouze plachtou. Tuto informaci vám opět potvrdí příslušná porodnice.

Když miminko přijde na svět

Když miminko přijde na svět

Ten nejkrásnější zážitek v životě nastal a vaše miminko právě přišlo na svět. Jak se v této době chovat a co dodržovat? V souvislosti s koronavirem nejsou nařízené žádné zákazy, co se týče nepřetržitého styku maminky s dítětem.

Jak je to s rouškami v případě novorozeňat?

Zavedená povinnost nosit roušky na veřejném prostranství platí pro všechny. Výjimku mají pouze děti do dvou let. Toto opatření schválila vláda dne 30. března 2020. Foto: Pixabay
Z toho vyplývá, že nasazovat roušku novorozenému dítěti nebo batoleti opravdu není nutné. Spíše naopak! Pediatři upozorňují, že novorozenci ze začátku dýchají pouze nosem, proto je důležité, aby měli dostatečně volné dýchací cesty.

Jak tedy chránit miminko?

Pokud s dítětem plánujete vycházku ven či musíte do ulic kvůli neodkladnému důvodu, vždy chraňte spíše kočárek s dítětem. Především se ujistěte, že miminko může volně dýchat. K ochraně můžeme použít různé pláštěnky nebo přehozy přes kočárek. Nikdy nezakrývejte dítě samotné. Ochranné pokrývky vždy důkladně omyjte a mimo domov používejte i rukavice. Pokud to není vyloženě nutné, miminko mimo kočárek nevyndávejte.

Vždy pamatujte na základní věci, a těmi jsou správná a důkladná hygiena, nošení roušky nebo respirátorů, pokud to není nutné, zůstaňte doma i se svým miminkem a nedávejte dítěti mladšímu dvou let roušky.

Zdroje: ČT24 (ct24.ceskatelevize.cz), Fakultní nemocnice v Praze (vfn.cz), TV NOVA (tn.nova.cz)