koronavirus-aktualne
  • Koronavirus
  • aktualne

Koronavirus aktuálně

Každým dnem stoupá počet nakažených po celém světě. COVID 19 bere útokem státy a lidé proti němu usilovně bojují. Každým dnem také bohužel stoupá počet úmrtí na koronavirus, ale také stoupá optimističtější číslo, a tím je počet vyléčených. Podívejme se na pandemii v aktuálních číslech.

COVID 19 v číslech

Díky včasným opatřením, která vláda vydala v souvislosti s COVID 19 se řadíme mezi ty státy, které jsou na tom poměrně „dobře“. Samozřejmě, není radno podceňovat situaci a je nutné být pořád obezřetný. K dnešnímu dni Česká republika eviduje 91 247 testovaných na koronavirus, z toho 4 944 potvrzených případů. Doposud je vyléčených 172 a bohužel již podlehlo 88 občanů.

Nemocní podle regionů

Nejvíce osob s prokázanou diagnózou COVID 19 je pořád stále v hlavním městě Praze. Počet nemocných zde vzrostl již na 1 234 osob. Jedná se tedy o 90,67 osob na 100 000 obyvatel. Na druhém místě je v současnosti Středočeský kraj s 606 nakaženými a v zápětí za ním je Moravskoslezský a Olomoucký kraj s 506 a 450 nakaženými lidmi.

V tuto chvíli je 86 pacientů ve velmi vážném stavu a 408 hospitalizovaných. Ostatní nakažení jsou v domácí karanténě. Více je nemocných žen, než mužů, ale jde o velmi zanedbatelné číslo, a to o 54. PodlIe statistik Ministerstva zdravotnictví České republiky jsou nejvíce postižení lidé ve věku 45–54 let (19,11%), poté osoby ve věku 65 let a více (18,26%) a následují občané ve věkové kategorii 35-44 (17,86%).

Plošné testování Čechů

Ministerstvo zdravotnictví chce v České republice spustit cílené plošné testování na přítomnost koronaviru, které by se mělo spustit příští týden. Toto testování se prozatím týká Prahy, Jihomoravského a Olomouckého kraje, Litoměřicka a Litovelska. Testováno by mělo být přibližně 17 000 osob a to tak, že buď se budou hledat dobrovolníci ve čtyřech věkových skupinách, či to budou náhodně zvolené osoby podle statistiky. Tyto osoby by se měli cíleně oslovovat telefonicky. Obě varianty se ještě podle epidemiologa Romana Prymuly, projednávají.

K čemu je plošné testování dobré?

Vládu především zajímají čísla. Klíčové pro ně budou v souvislosti s tím, kolik osob procentuelně infekci. Dále je bude zajímat, zda tito lidé měli mírné příznaky nebo byli dokonce bez nich.

Zdroj: Novinky (novinky.cz), Ministerstvo zdravotnictví České republiky (mzcr.cz)