new-york-tela-chudych-obeti-koronaviru-uklada-do-masovych-hrobu
  • Koronavirus
  • New York
  • informace

New York těla chudých obětí koronaviru ukládá do masových hrobů

Zpravodajský server BBC zveřejnil šokující snímky z dronů, které zobrazují ukládání rakve do masových hrobů. Americký stát New York, který pandemie COVID-19 zasáhla nebývalým způsobem a dosud nejvíce ze všech zemí světa, reaguje na obrovskou úmrtnost v důsledku nákazy na nedostatek pohřebních míst, stejně jako peněz na pohřby lidí bez příbuzenstva a majetku. Jejich pozůstatky tak končí v rakvích naskládaných ve dvou masových hrobech na newyorském ostrově Hart. Na situaci upozornila Česká tisková kancelář.

V masových hrobech pohřbívají nemajetné už 150 let

Počet infikovaných obyvatel New Yorku vystoupal už na více než 162 tisíc, z nichž přes 7 tisíc lidí nemoci už podlehlo. Zdejší starosta Bill de Blasio počátkem tohoto týdne naznačil, že dokud krize kvůli pandemii nepomine, bude možná nutné uskutečnit „dočasné pohřby“, které se v průběhu historie New Yorku vykonávaly právě na ostrově Hart, patřící k městské čtvrti Bronx, který je k tomuto účelu průběžně využíván více než 150 let. Ve zdejších masových hrobech údajně končí těla lidí, kteří neměli příbuzné nebo jejichž rodiny neměly dostatečný obnos na uspořádání pohřbu a náležité uložení tělesných ostatků zesnulého. Zda ale skutečně šlo o nemajetné lidi bez příbuzných však není jasné.

Od počátku pandemie nového čínského koronaviru typu SARS-CoV-2, který vyvolává chorobu označovanou zkratkou COVID-19, se počet pohřbů do hromadných hrobů neustále zvyšuje. Zatímco zprvu měli ukládání rakví s tělesnými ostatky chudých lidí na starosti vězni odpykávající si tak svůj trest, kvůli nárůstu počtu mrtvých nyní New York musel najmout i civilní zaměstnance, kteří tuto smutnou a nepříjemnou práci provedou. Zatímco do nedávna se pohřby konaly v průměru jednou týdně, nyní se zde za stejnou dobu pohřbívá až pětkrát častěji. Město tímto způsobem ulehčilo márnicím, které nemusejí mrtvá a vysoce nakažlivá těla skladovat déle, než je bezpodmínečně nutné a vystavovat tak zdejší personál zvýšenému riziku infekce.

Koronavirus plení obyvatele Ameriky nejvíc na světě

K dnešnímu dni Spojené státy americké zaznamenaly 462 tisíc svých občanů infikovaných nemocí COVID-19 a téměř 17 tisíc z nich nákaze podlehlo. To je zhruba pětina celkového počtu obětí koronavirové pandemie z celého světa. Podle expertů z Bílého domu však toto číslo ještě poroste. Podle oficiálních odhadů počet úmrtí způsobených virovou infekcí dosáhne až 60 tisíc, což je ale mnohem příznivější číslo, než původní předpovědi z konce března, podle nichž mohlo na koronavirus zemřít 100 až 200 tisíc Američanů. Jen ve státě New York nemoci podlehnou stovky lidí denně. Ve čtvrtek 9. dubna padl prozatímní třetí smutný rekord, kdy o život přišlo 799 lidí během pouhých čtyřiadvaceti hodin. Bílý dům již dříve odhadoval, že pokud by se nějakým způsobem nezabránilo šíření nákazy mezi zdejší populací, mohl by počet obětí překonat hranici dvou milionů Američanů. Naštěstí, jak se zdá, zafungovala ochranná opatření, která prakticky kopírují ta, jež byla přijata na území dalších států.

Aby se zabránilo katastrofickým scénářům a fatálním ztrátám na životech, přikročilo 42 států americké federace k přísnému omezení pohybu svých občanů. Příkaz udržování sociálního odstupu od jiných lidí v kombinaci s uzavřením podniků, které nejsou nedílnou součástí základní infrastruktury a doporučením zůstat doma ale velmi negativně ovlivnil možnost vykonávat zaměstnání pro velikou spoustu lidí a drastickým způsobem se podepsala na zdejší ekonomice.

O podporu v nezaměstnanosti si jen během posledních dvou týdnů požádalo více než šest milionů Američanů, kteří ve spojitosti s bezpečnostními nařízeními svých vlád přišli o práci. Počet lidí bez práce za poslední tři týdny stoupl na téměř 17 milionů.