na-pomoc-obcanum-pri-pandemii-ct-uvede-dva-nove-porady
  • Koronavirus
  • ctk
  • informace

Na pomoc občanům při pandemii ČT uvede dva nové pořady

Informace a povzbuzení. To jsou hlavní cíle nových pořadů reagujících na krizi kolem koronaviru se objeví na obrazovkách prvního programu české veřejnoprávní televize. Rady od odborníků nabídne divákům pořad s názvem Linka 1212 a oslavou českého zdravotnictví, jehož pracovníci denně pracují na dvě stě procent vlastní kapacity nabídne dokumentární cyklus Nemocnice v první linii. V pátek ráno o tom informoval mediální magazín Lupa.cz

Linka 1212 poskytne divákům psychickou oporu

Talk show nazvaná podle linky první psychologické pomoci s telefonním číslem 1212 je reakcí na opakující se dotazy, s nimiž se občané obracejí na tuto krizovou linku kvůli svým obavám plynoucím ze současné situace celosvětové pandemie koronavirové nákazy COVID-19. Moderátoři pořadu budou společně s lékaři, psychology a dalšími odborníky na tyto dotazy odpovídat tak, aby se veškeré potřebné informace dostaly ke všem lidem, kteří je potřebují.

„Chceme všechny lidi také povzbudit k tomu, aby sdíleli své zkušenosti, protože i to pomáhá,“ uvedla vedoucí projektu Anna Müllerová pro server Lupa.cz. „Věříme, že správně podávané informace mohou naše zdraví podpořit,“ dodala.

Motto pořadu zní: „Jak zůstat normální v nenormální době“ a také „Všechno zlé je k něčemu dobré“. Cílem proto je pomoci divákům zorientovat se v obrovském množství informací, které se z médií hrnou na diváky ze všech stran a často není snadné se v nich vyznat.

Nedostatek správných informací lidem nahání strach

Informace, které pořad přinese, by také měly pomoci lidem nepodlehnout depresivním náladám a zveličovaným nebezpečím, jímž některé bulvární magazíny chtějí přitáhnout pozornost svých čtenářů, nicméně často na úkor jejich psychického zdraví.

Telefonická linka 1212 byla zřízena 15. března poté, co vláda České republiky vyhlásila krizový stav z důvodu pandemie. Od té doby přes 750 operátorů odpovídá na desetitisíce dotazů od občanů, kteří prožívají v souvislosti s bezprostředním ohrožením potenciálně smrtící nemoci těžké psychické chvíle. A protože mnohé dotazy na lince se opakují, rozhodla se Česká televize zprostředkovat rady odborníků široké veřejnosti. „Strach je mechanismus přežití, nicméně někdy mívá velké oči a leknutí dokáže člověka i paralyzovat. Lékem na odbourání strachu je poznání a jistota, že na to člověk není sám. Chceme dát odpovědi na otázky, které si v nové situaci lidé kladou a tím jim dodat odvahu,“ komentoval smysl pořadu jeden z jeho moderátorů Vladimír Kořen.

První díl pořadu Linka 1212 se na televizních obrazovkách na programu ČT1 objeví 15. dubna ve 21:15 hodin . Nemocnice v první linii představí rutinu zdravotníků Druhou novinkou v programovém schématu české veřejnoprávní televize bude cyklus dokumentárních filmů, které štáb České televize natáčel za zdmi dvou pražských fakultních nemocnic, jejichž personál se dennodenně potýká se zdravotními důsledky koronavirové nákazy, která klade někdy až příliš vysoké nároky na pracovní nasazení lékařů i sester. Ti nejenže se musejí postarat o pacienty infikované nemocí COVID-19, ale z lůžek nemocnic jako mávnutím kouzelného proutku nezmizeli ani ostatní pacienti s dalšími tělesnými neduhy, kteří si rovněž vyžadují péči.

Tuto nelehkou situaci českého zdravotnictví se rozhodli zachytit dokumentární tvůrci, kteří se soustředí na životní příběhy jednotlivých protagonistů s nejrůznější profesní odborností. V jednotlivých dílech budou nahlížet do jejich každodenní pracovní rutiny, při níž sami nasazují všanc své vlastní zdraví a někdy i život.

„Diváci se skrze obrazovky dostanou do pomyslné první linie. Uvidí, co se skutečně děje za zdmi nemocnic a nahlédnou pod ruce těm, kteří jsou vystaveni nejvyššímu riziku. Každodenní vypjaté situace na pracovišti ovlivňují i rodinné zázemí a soukromé životy zdravotníků,“ komentuje náplň pořadu jeho kreativní producentka Rebeka Bartůňková.

Úvodní díl seriálu odehrávající se ve Fakultní nemocnici Královské vinohrady poběží hned po Lince 1212 od 15. dubna od 21:55.