priznaky-koronaviru
  • Koronavirus
  • Příznaky

Příznaky koronaviru

Jak rozeznat obyčejnou virózu a kdy se bát koronaviru?

Asi si dnes každý láme hlavu s tím, kdy panikařit a kdy jít pouze vyležet přicházející chřipku nebo virózu. Poznat rozdíl je opravdu velmi těžké a každé zdravotní potíže, je dobré, možná i nutné, telefonicky prodiskutovat s lékařem. Avšak jsou příznaky typické pro koronavirus v tuto chvíli byste měli dobře zbystřit!

Několik varovných signálů

Pokud na sobě začnete pozorovat níže zmíněné příznaky a necítíte se dobře, neprodleně telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře! Dodržujte karanténu a raději zůstaňte doma, dokud nebudete znát další postup.

Horečka

Prvním varovným příznakem bývá horečka, která trvá déle než dva dny. Především se jedná o horečku, která je nad 38°C.

Příznaky podobné chřipce

Suchý kašel, bolest v krku a kýchání. Tyto příznaky se dají lehce zaměnit s normální chřipkou nebo virózou, proto byste měli dbát opatrnosti, pokud se u vás objeví.

Zvýšená únava doprovázená zimnicí

Cítíte, že nic nemůže a i ležení vás unavuje nebo prospíte celý den? Dalšími příznaky nákazy jsou velká únava a zimnice.

Bolest hlavy a celková bolest těla

Pokud vás začnou bolet klouby a nemáte jiné onemocnění s tím spojené, určitě ihned volejte lékaře. Bolest kloubů může být také doprovázená bolestí hlavy.

Respirační obtíže

Tento příznak je v současné době velmi těžce rozpoznatelný. Začínají pylové alergie a alergikům či astmatikům přichází nepříjemná doba. Pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním, je důležité dbát zvýšené opatrnosti.

Průjem, ztráta chuti a čichu

Podle odborníků patří mezí zásadní příznaky koronaviru také ztráta chuti nebo čichu. U pacientů, kteří byli pozorováni a vyšel jim pozitivní test na koronavirus, se ty tyto příznaky v hojném množství objevily. Máte-li tyto příznaky, ale žádné jiné, doporučuje se zůstat v karanténě 14 dní a taktéž to platí i pro ostatní členy vaší rodiny, kteří s vámi žijí v jedné domácnosti.

Kdo je více ohrožená skupina?

Kdo je více ohrožená skupina?

Logicky jsou nejvíce ohroženou skupinou staří lidé. Tito jsou více náchylnější k jakýmkoliv nemocem a bohužel, jak vyplývá ze statistik, nejčastěji jsou postiženy osoby nad 65 let a je to také skupina s největším počtem úmrtí. Proto, pokud máte doma staršího člena rodiny, měli byste být opatrní o to více a nevystavovat ho rizikovým situacím.

Pokud máte v blízkosti staré lidi a víte, že jim nemá kdo pomoci, postarejte se o ně. Vždy k nim ale přistupujte tak, abyste jim případně neublížili. Tedy za každou cenu s respirátorem, rouškou, v rukavicích.

Další skupinou jsou chronicky nemocní a lidé trpící vážným onemocněním. Například osoby, které se léčí se srdečním onemocněním, vysokým krevním tlakem, diabetem, chronickou obstrukční plicní nemocí či onkologickým onemocnění. Tito pacienti by se měli snažit být v úplné izolaci.

Co dělat při podezření na koronavirus?

Opět je nutné v první řadě kontaktovat telefonicky svého lékaře, který vám vysvětlí další postup. V případě, že vám lékař vystaví žádanku k provedení testu, vyhledejte si nejbližší odběrové místo. Seznam těchto míst naleznete přímo na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky nebo vám jej také mohou sdělit pracovnicina bezplatné lince 1212. Pokud však žádné příznaky nemáte a přesto se chcete na koronavirus otestovat, samozřejmě tuto možnost máte také. Je však nutné počítat s tím, že si odběr musí zaplatit sám. Cena takové testu se pohybuje orientačně kolem 2900,-Kč.

Pokud jste v karanténě, na test se dopravte vlastním autem. Může vás doprovázet jedna osoba, ale nezapomeňte, že se oba musíte chránit ochrannými prostředky. V případě, že nemáte k dispozici vlastní automobil ani jak se na odběrové místo dostat, zavolejte Krajskou hygienickou stanici, která vám zajistí mobilní odběrovou jednotku.

Po odběru budete nějakou dobu čekat na výsledky testu. Zůstaňte doma, a dokud nebudete znám výsledek, nevycházejte z domácí karanténa. Výsledek vám sdělí sám lékař.

Délka sdělení výsledku záleží na konkrétních laboratořích. Dle jejich kapacity se odvíjí i délka vyhodnocování testu.

V případě, že se váš zdravotní stav rapidně zhorší, neváhejte a zavolejte přímo na linku 155, kdy s vámi operátor projde další postup.

Jsem pozitivní, jak dál postupovat?

Vyšel vám test na koronavirus pozitivní? Hlavně zůstaňte v domácí izolaci! Kontaktujte svého lékaře a v případě, že je víkend, linku 155. Je také nutné informovat okruh lidí, se kterými jste přišli do styku.

Zdroje: Ministerstvo zdravotnictví České republiky (mzcr.cz), Fakultní nemocnice Praha (vfn.cz)