vse-okolo-ne-dovolene
  • Koronavirus
  • dovolenna
  • informace

Vše okolo (NE) DOVOLENÉ

Velmi nejisté téma ohledně dovolených, které nás čekají, čekali nebo nám byly zrušeny. Jak se v takovém případě zachovat a kdy o dovolenou strach mít nemusíte, vám poradí náš článek. Vzhledem k tomu, že se vývoj událostí a omezení v rámci COVID-19 nedá dopředu na sto procent předvídat, není ani jasné, kdy budeme moci do zahraničí na nějaký ten pobyt ať už u moře nebo například do hor, vyrazit. I v případě, že se otevřou hranice v České republice a vy budete moci vyrazit, není úplně jasné, jaká situace bude panovat v jiných zemích, a podle toho bychom se především měli řídit. Do léta je sice ještě poměrně daleko, ale pokud máte možnost, raději se letošní dovolené v zahraničí vzdejte.

Mám zaplacenou dovolenou v oblastech postižených COVID-19

Pokud vám situace neumožňuje vycestovat, což v tuto chvíli neumožňuje nikomu, máte nárok na vrácení peněz za dovolenou, a to bez jakýchkoliv storno poplatků. Podle Ministerstva pro místní rozvoj mají zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti koronavirem, možnost odstoupit od smlouvy, a to bez zaplacení storno poplatku. Pokud máte tedy zaplacenou dovolenou například v Itálii na nynější období, cestovní kancelář by vám měla peníze vrátit bez sankcí.

Mám zaplacenou dovolenou v oblastech postižených COVID-19 až na léto

V tomto směru nastává ta nejtěžší otázka, protože jak již bylo zmíněno, nelze dopředu říci, jak se situace bude vyvíjet. Nikdo tento fakt neví, a proto je také velmi obtížně hovořit o letošních dovolených v zahraničí. Většina cestovních kanceláří se snaží posouvat termíny na pozdější dobu, protože pouze čas ukáže, kterým směrem se omezení v souvislosti COVID-19 bude posouvat. Vždy záleží na vaší cestovní kanceláři, která vám dá jistě včasné vyrozumění. Mám v plánu dovolenou na vlastní pěst, ale mám zaplacené ubytování

V případě, že jezdíte na dovolenou sami, bez zprostředkování cestovní kanceláří, ale již máte uhrazené ubytování v jiném státě na letní období, nezbývá vám v současnosti nic jiného, než čekat. Otázku, zda budou za dva, za tři měsíce otevřené hranice nedokáže nikdo nyní odpověď. V případě, že budou hranice otevřené u obou států, včetně států, přes které budete případně projíždět (cestování autem), nevzniká nikterak problém a na dovolenou víceméně odcestovat budete moci. Je zapotřebí brát také v úvahu, jaké budou aktuálně panovat opatření v cizí zemi. Pokud sice hranice otevřené budou, ale daná země bude mít stále v opatřeních například uzavření restaurací, penzionů apod., je vám tento fakt poměrně k ničemu. V tomto případě by vám peníze za ubytování měly být vráceny.

Jestliže však nebudete moci vycestovat z České republiky z důvodu uzavření hranic a země, do které máte v plánu jet, žádná opatření nemá, není ohrožena onemocněním COVID-19 (nepatří do rizikových zemí), může nastat problém ve vrácení peněz za dovolenou. Ubytovací zařízení, kde máte rezervovaný pobyt (zaplacený), nemůže za to, že nemůžete vycestovat ať už z jakéhokoliv důvodu, a proto vám nemusí vrátit plnou výši. Pravděpodobně přijdete o určitou část ve formě storno poplatku.

Zdroje: Ministerstvo pro místní rozvoj (mmr.cz)